ParaBilir Logosu

Erken Kapama Komisyonu

Erken Kapama Komisyonu
SiTeCi 30 Ekim 2013

Erken kapama denilince ilk akla gelen sadece konut kredilerinde gerçekleştirilen bir uygulama olması durumudur. Erken kapama amaç hedefi bulunan ve son derece uzun vadeil krediler olan konut kredilerine ilişkin bankanın faiz gelirinden zarar etmesinin önüne geçmesi durumudur. Kullanılan paranın vadesi önce konut kredisi kapatma bu nedeni ile çok iyi hesaplanmalı ve hesaplama sonucu faiz giderinden kar edilecekse tercih etmektedir. Ev kredisinin bitmesine yakın konut kredisi erken kapatma malesef ki uygulanmış olan erken ödeme cezası sonucunad pek bir avantajları sağlamayacağından dolayı ilgili konutu satmak gibi zorunlu durumlar haricinde tercih edilmeyeceği söz konusudur.

Yeniden kapama komisyonu sözleşmelerin tümünde büyük puntolu harfler ile kalın olarak yazılmakta ve bu ücretin alınacağı sözlü olarak beyan edilerek tüketiciye bildirilmesinin yanı sıra kredinin erken kapatılması durumunda bankanın faiz gelirinden zarar etmesine neden olduğu için erken kapana komisyonu alınmasına onay verilmektedir. Erken ödeme ise komisyonu olarak bankalar genelde % 1 oranında ceza uygulanmakta olmaktadır. Ne yazık ki erken ödeme komisyonunu geri almak mümkün değildir.

Açılan yasalarca mahkemelerde tümünde bankalar haklı bulunmuştur. Erken ödeme cezalarının tahsil edilmesi onaylanmış bulunmaktadır. Bu sebep ile erken ödeme komisyonu ile ilgili olarak dava açmamanız önerilmektedir. Bu sebepten dolayı halde açacağınız dava için hem kendinizin hem de davalı olan bankanın avukat ve dava masraflarını ödemeniz gerekmektedir. Mahkemelerce sadece yeniden yapılandırma ve dosya masrafı davalarında genelde tüketicileri haklı bulunması avantajdandır. Yeniden kapama komisyonu ile birlikte bunların karıştırılmaması gerekir.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÜYE YAZILARI

ÜYE YAZISI
21 EKİM 2013
ÜYE YAZISI
22 EKİM 2013
ÜYE YAZISI
30 EKİM 2013
Para Kazanmaya Hazır mısın?

ParaBilir yarışmalar çok eğlenceli