Para Biriktirmenin Çılgınca Yolları

Para Biriktirmenin Çılgınca Yolları
20 Eylül 2012

Paranın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki etkisi kanıtlandı. Yapılan bir anket sonucuna göre çok borcu olan insanların yaklaşık %40’ı uyku sorunu yaşarken az borcu olan insanlarda bu oran %17 civarındadır. Borcu olan insanların %27’sinin ülser veya sindirim sorunu varken bu oran stres oranı düşük olan insanlarda sadece %8’dir.

Time dergisi Princeton Üniversitesi’nde 2010 yılında yaptığı bir çalışmada mutlu bir yaşam için yıllık 75,000 dolar gerekli olduğunu belirtince, paranın hayatı nasıl etkilediğinin biraz daha iyi anlaşılmasını sağladı.

Dolarları mutluluğun anahtarı gibi görmenin ötesinde, araştırma yıllık 75,000 dolardan fazla kazananların daha mutlu olmadığı ve daha az kazananların da mutsuz olmadığı sonucuna vardı. (Ama az kazanan insanlar boşanma gibi mali konulardan daha çok etkileniyorlar.)

İnsanların daha iyi bir yaşam sürmek için para biktirmeleri sürpriz değilken, çılgınca para biriktirmekle paranın hesabının bilmek arasında ince bir çizgi var.

Yakın zaman önce Amerika'da yayımlanan bu yazıyı ilginizi çekebileceğini düşünerek Türkçe'ye çevirdik. İnsanların para biriktirmek için başvurdukları (abartılı) yollar şu şekilde ve bazıları gerçekten işe yarıyor:

Yanında Yemek Götürmekten Daha İyi

Tasarruf etmekle ilgili birçok tavsiye restoranlarda yemek yemeyi veya bir yerlerde kahve içmeyi bırakmak gerektiğini söyler ama bunun aksine Afford-Anything.com’un kurucusu Paula Pant öğle yemeği sipariş etmek yerine marketlerdeki bedava numunelerden yiyerek bütçesine katkıda bulunduğunu söylüyor ve bunu sadece bir kez değil en az yirmi kez yaptığını dile getiriyor.

Parayı Boşa Harcamayan Evlilik

Vicki’s Vegan Kitchen adlı eserin yazarı Vicki Chelf ve nişanlısı evlenmeye karar verdiler ve evlilik işlemleri için 90 dolar ödediler. Nerede, ne zaman ve nasıl evlenecekleri konusunda kararsız olduklarından ödedikleri 90 doların yanmasına 1 gün kala harekete geçtiler.

90 dolarlarının boşa gitmesini istemedikleri için 89. günün öğleden sonrası harekete geçtiler. Chelf 10 dolardan daha ucuza bir elbise kiraladı, bir arkadaşını şahit olması için çağırdı ve nikah dairesine doğru yola çıkıp nikah dairesi kapanmadan biraz önce dışarıda yağmurda evlendi.

Ödünç Alınan Eğlence

Ödüllü güldürü yazarı Barb Best uçuş sırasındaki eğlence için havayollarının istediği miktarı ödemeyi kabul etmiyor ama bu eğlenceyi kaçırdığı anlamına da gelmiyor. “Ülke genelindeki uçuşlarımda koridor koltuğu seçerim ve diğer yolcuların çok rahat görünebilen ekranlarını (yanımdaki ve önümdeki kişilerin) izlerim. Böylece hem filmi çok yakından izlemek zorunda kalmam hem de hareket eden bir sinema salonundaymışım gibi hissederim. Daha da önemlisi bir uçuşta 7,99 dolar boşa harcamamış olurum.”.

Aile İçinde Halletmek

“Kendi ödemek” tüm para biriktirenlerin ortak mantrası, bu süreç otomatik birikim planlarıyla, maaş çeklerinin birikim hesaplarına aktarılmasıyla veya Kevin Raposo’nun yaptığı gibi anne yardımıyla gerçekleştirilebilir.

20’li yaşlarının başlarında yazar Raposo, biriktirdiğinden çok daha fazla harcadığının farkındaydı ama kontrolü ele geçirmek için biraz yardıma ihtiyacı vardı. Birikimini düzenlemek için, annesine saklaması için her hafta 200 dolar vermeye başladı.

“O paranın bir kısmına ihtiyacım olduğu zamanlar oldu ama annem her seferinde beni reddetti. Hayal edin bankaya gidiyorsunuz, hesabınızdan para çekmek istiyorsunuz ama kasiyer ‘HAYIR’ diyor.”

Annesinin geri çevirmeleri tabii ki işe yaradı. İki yıl sonra Raposo, annesinin sayesinde, 12,000 dolarlık yeni bir araba alabildi.

Öğrenci Kredilerine Karşı Durmak

23 yaşındaki Jonathan Harchick üniversitedeki son yılında, üniversitenin kampüsünde yaşadı ve yurt parası ödemedi.

Büyük çaptaki öğrenci kredi borcu ve bunun daha çok artmasını kabul etmemesi sayesinde, Harchick tüm seneyi bilgisayar laboratuvarlarında, kütüphanelerde ve kampüsteki diğer yerlerde uyuyarak ve eşyalarını üniversitedeki spor salonunun giyinme odasında saklayarak geçirdi (Sağlığını da korumayı başardı.)

Yıl boyunca, hiç kimse tarafından yakalanmadı veya soran kimse olmadı. Bu para biriktirmenin uç bir yolu gibi görünüyor olabilir ama sonucun 6,000 dolar birikim ve önceki senelere göre daha yüksek notlar olduğunu dile getiriyor Harchick.

Harchick, 2011’in bahar döneminde mezun oldu ve yöntemiyle şimdiden tüm kredi borçlarını ödemiş bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.mint.com/blog/saving/the-crazy-ways-some-people-save-money-072012/        


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.