Düğün Masrafları

Düğün Masrafları
23 Ekim 2012

Evliliğe ilk adımın atıldığı düğüne hazırlık süreci oldukça heyecanlı ancak bir o kadar da zorlu bir süreçtir. Davetiye, misafirler, yemek, kokteyl, beyaz eşya, mobilya, balayı, gelinlik, damatlık derken aklınıza hiç gelmeyecek masraflarla karşılaşırsınız, ancak yine de evliliğin verdiği heyecanla, her türlü zorluluğun üstesinden gelirsiniz. Evlilik tarihinin kararlaştırılması ile başlayan telaş, gelin ile damattan ziyade ailelerin de etkilenmesine neden olur. Evlenecek çiftten daha heyecanlı olan aileler, bütün bu masraflar konusunda, evlenecek çifte yardımcı olur ve görev dağılımları yapılır. Ancak bu görev dağılımları sırasında bazı gerginlikler ortaya çıkabilir, dikkatli olmakta fayda var.

Evlilik sürecinde masraflar, damat tarafının kız istemeye giderken çiçek almasıyla başlar. Söz kesilmesi sırasında da söz yüzükleri alınır. Evliliğe adım atılan bu yolda, birkaç kez gelin ve damat aileleri tarafından buluşmalar yaşanır, bu sırada da çikolata ve çiçek almaya devam edilir. Daha sonra çeyiz alışverişleri başlar. Çeyiz masraflarını çoğu zaman erkek tarafı karşılamaktadır. Nişan sırasında takılacak yüzükleri ise gelinin yüzüğünü erkek tarafı, damadın yüzüğünü de kız tarafı almaktadır. Nişan sırasında kıza takılan takıları da erkek tarafı almaktadır, ayrıca nişan günü giyilecek kıyafetleri, kuaför masraflarını da erkek tarafı karşılamaktadır. Bu dönem içinde yapılan harcamalar,  her iki tarafın da bütçe durumuna göre değişiklik göstermektedir. Aileler karşılıklı olarak görüşüp, anlaşır, görev ve masraf dağılımları planlanır. Kına, ev hazırlıkları ve düğün hazırlıkları derken, bütçe beklenmedik rakamlara ulaşabilir.

Evlilik her ne kadar güzel bir şey olsa da, evlilik öncesi yapılan hazırlıklar çiftlerin belini bükmektedir. Özellikle kriz dönemindeyken evlenmeye karar verirseniz, bütçe konusunda daha ılımlı davranmanızda yarar var. Öncelikle düğün gününe karar verdikten sonra, bütçenizi alt sınır ve üst sınır olarak ikiye bölmeniz gerekiyor, harcamalarınızı belirlediğiniz sınırlar dahilinde yaparsanız, beklenmedik borçlar altına girmek zorunda kalmazsınız. Evlilik masraflarına gelince, bu masraflar arasında en büyük payı evlilik yapacağınız mekan kapsamaktadır. Düğün yeri konusunda bütçenize uygun tek bir yer konusunda bağımlı kalmayın. Alternatifler yaratmak, hem siz hem de bütçeniz için daha doğru olacaktır. Sıkı bir araştırma yaparak, bulduğunuz yerin dışında daha uygun maliyetli alternatifler de yaratabilirsiniz.

Evlilik sürecinde duygularınıza kapılmayın. Çiftlerin en çok düştüğü yanlışlardan birisi de budur. Hayatınızda bir kez evleneceğinizi düşünüp büyük borçlar altına girmek, evlilik sonrasında mali açıdan sıkıntılı bir döneme girmenize neden olabilir. O nedenle, düğün alışverişi yaparken kalbinizi değil, aklınızı kullanın. Evliliğin sadece aynı evde yaşamak olmadığını unutmayın. Evleneceğiniz kişinin, bütün bir ömür yanınızda olacağını unutmayın ve gelecek planlarınıza da bütçenizden bir miktar ayırın. Evlendikten sonra ev, araba gibi kişisel ihtiyaçlar almak isteyebilirsiniz, bu nedenle düğün masrafları sırasında kredi çekmek ya da borçlanmak gibi yollara başvurmayın. Unutmayın, bu dönemde tek bir kuruş bile oldukça önemli. Yılın belirli dönemlerinde yapılan perakende indirimlerinden mutlaka yararlanın.


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.