Babasından Emekli Aylığı Aldığı Halde Evlenen Kadınlara Ödenen Çeyiz Parası 24 Maaş mıdır?

Babasından Emekli Aylığı Aldığı Halde Evlenen Kadınlara Ödenen Çeyiz Parası 24 Maaş mıdır?

SGK yetim veya öksüz kalmış ve ölüm aylığı almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri sebebiyle aylık alamayacakları için, destek amacıyla 24 aylık maaş tutarında çeyiz parası ödüyor. Ancak bu hak sadece bir evlilik için geçerli oluyor. SGK yalnızca kız çocukları için yaptığı bu ödemeye evlenme ödeneği diyor

01 Temmuz 2014

Evlenme Ödeneğine Kimler Hak Kazanıyor?
• Evlenme Ödeneği olarak ödenen çeyiz parası, evlenmesi nedeniyle ölüm aylığı kesilecek kız çocuklarına ödenmektedir.
• Çalışması nedeniyle ölüm aylığı kesilen bir kız çocuğu bu durumdayken evlenmesi halinde evlenme ödeneği alamayacaktır.
• Farklı nedenlerle ölüm aylığı kesilen kız çocuğu da evlenme ödeneğinden yararlanamayacaktır

Evlenme Ödeneği Olarak Ödenen Çeyiz Parası Ne Kadardır?
SGK evlenmesi halinde ölüm aylığı kesilecek olan kız çocukları için toplam iki yıllık alacaklarını, peşin olarak evlenme ödeneği adı altında ödemektedir.
Eğer 2 yıldan önce boşanma olması  halinde, 2 yıllık ölüm aylığı  peşin olarak ödendiği için, ölüm aylığını hemen geri bağlanamaz.

2 Yıldan Önce Boşanması Halinde Sağlık Hizmetlerinden Ücretsiz Yararlanabilir mi?
Evlenip 2 yıldan önce boşanan ve ölüm aylığı almak için iki yıllık sürenin geçmesini bekleyen kız çocuğu bu arada ihtiyaç duyulması halinde iki yıl boyunca prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Ayrıca evlenen kız çocuğu, eşinden dolayı sağlık hizmeti alamıyor olsa da iki yıl boyunca sağlık hizmetlerinden prim ödemeksizin yararlanabilir.

Çeyiz Parası Almak İçin, Talep Etmek Gerekli midir?
Çeyiz parası, SGK tarafından öksüz veya yetim kalmış kız çocukları için bir kez kullandırılan bir haktır. Kız çocuğu evlenirken çeyiz parası talep etmeyebilir. Veya  ilk evliliğinde talep etmediği çeyiz parasını ikinci veya diğer evliliklerinde talep edebilir. Talep etmemesi halinde Çeyiz parası çeyiz parası ödenmeyen kız çocuğuna, evlenirken çeyiz parası almadığı için,  boşanması halinde, yeniden 2 sene müddeti beklemeden hemen ölüm aylığını bağlanabilir.

Kız Çocuğunun Ölüm Aylığı Alması Kesilmesi Halinde Geride Kalan Diğer Aylık Alanların, Aylıklarında Değişiklik Olur mu?
Kız çocuğu evlenince onunla birlikte  aylık alan kişilerin alacakları  ölüm aylıkları da yeniden hesaplanır. Ancak yeniden hesaplama çeyiz parası alınan tarihten iki yıl sonra yapılır.

Çeyiz Parasını Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Ölüm aylığı aldığı halde evlenecek olan kız çocukları çeyiz parası almak için en yakın SGK merkezine başvurmaları gerekir. Talepte bulunmamaları halinde evlenme ödeneği alamazlar. Evlilik tarihinden itibaren beş yıl içinde bu talebi yapmaları halinde “evlilik ödeneğinden” yaralanabiliyorlar. Bu süre geçildiği takdirde maalesef evlenme ödeneği talep edilemiyor.

Hem SGK hem de Emekli Sandığından Ölüm Aylığı Alınması Durumunda Çift Ödenek Alınabilir mi?
Hem annesinden, hem babasından ölüm aylığı alan kız çocuklarının iki dosyadan birden evlenme ödeneği alması annesi veya babasından birinin emekli sandığı mensubu olması halinde söz konusu olabiliyor. Yalnız,emekli sandığından alacağı çeyiz ödeneği  ölüm aylığının 12 aylık tutarı kadar oluyor.

 

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.