Katılım Bankalarında Kâr Payları Nasıl Belirlenir, Enflasyon Farkı Faiz midir?

Katılım Bankalarında Kâr Payları Nasıl Belirlenir, Enflasyon Farkı Faiz midir?

Vadeli olarak toplanan fonlar bir havuzda konur. Kullanılan faaliyetler sonunda oluşan kar seviyesine bağlı olarak belirlenir.

24 Aralık 2014

Toplanan fonlar para cinslerine göre ilgili havuzlarda toplanır. Talep edilen vade seçeneğine ve para  cinsine göre müşteriye ilgili havuzdan fon kullandırılır. İşlemlerden doğan kâr veya zarar havuza yansıtılır.  Günlük bazda hesaplanan kâr veya zarar gazetelerde ilan edilerek bilgilendirme yapılır. Gazetelerde ilan edilen bu bilgilendirme hafta başlarında olur.

Katılım Bankalarında Enflasyon Farkı Faiz Olarak Değerlendirilmeli midir?
Enflasyon paranın alım gücündeki değişme demektir.  Mala olan talebin veya  maliyetlerin artmasından kaynaklanır. Piyasadaki talep ile arz arasındaki denge enflasyon oranını belirler.  Enflasyon farkı ise paranın değer kaybı olduğu için borçludan talep edilmesi fâiz olarak değerlendirilemez. Borç verilirken enflasyon farkının alınacağı ifade edilmiş olsun olmasın enflasyon farkı alacaklının hakkıdır. Alacaklının, verdiği borcu aynıyla geri alma hakkı vardır. Ancak borç verilen ülkede süregelen bir enflasyon var ise söz konusu borcun aynı rakamla geri alınması aslında eksik alınması anlamına gelir. Alacaklı tespit edilen ürünün fiyatının aşırı arttığı dönemde borcunu geri almak isterken, borçlu malın bedelinin düştüğü zamanı beklemek isteyebilir. Bu da taraflar arasında anlaşmazlıklara neden olur. Haksızlık olmaması adına enflasyon farkı talep edilirken yüzlerce üründen müteşekkil bir ürün grubunun fiyatındaki değişimin dikkate alınması en uygun yöntemdir.

 

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.
K
1512 gün
bilmiyordum iyi sistem
4,00 5
0

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.