Su Tasarrufu Yöntemleri Nelerdir?

Su Tasarrufu Yöntemleri Nelerdir?

Küresel ısınmanın boyutlarının git gide arttığı şu günlerde su tasarrufunun önemi her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır.

26 Aralık 2013
Aileden başlayacak bir alışkanlık ile suyu verimli kullanarak hem de aile bütçesine önemli  katkılar sağlayabilir, hem de sudan tasarruf ederek hayatımızı devam ettirebiliriz.

Su tasarrufu için hangi yöntemleri uygulamalıyız ?
Dört kişilik bir aile aşağıda belirtilen su tasarrufu yöntemlerini uygulayarak bir yılda yaklaşık 140 ton su tasarrufu yapabilir. 
İşte size su tasarrufu yöntemleri :
- Bulaşıkları, elde yıkama alışkanlığından vazgeçerek, makinede yıkamaya başlanmalıdır. Böylece yılda ortalama 26-40 ton su tasarruf edilmiş olur.
- Sebze meyveler su dolu bir kapta yıkanırsa, çok daha az su tüketilir. Elde yıkadığı  takdirde dört kişilik bir aile yılda ortalama 18 ton daha fazla su  kullanmış olur..
- Elleri yıkarken,diş fırçalarken, tıraş olurken su kapatılmalıdır. Bu tarz temizlikler için açık bırakılan musluktan yılda kişi başına ortalama 12 ton fazladan su  harcaması olur.
- Duş alırken daha kısa tutmaya gayret gösterilmelidir. Dört kişilik bir ailede, bir kişi dahi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton daha az su  kullanmış olur.
- Sifonu gereksiz yere çekmemek gerekir. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton fazla su harcamış olur.
- Rezervuara su dolu 1.5 litrelik pet bir şişe yerleştirilirse, yılda 2 ton su tasarrufu sağlanabilir.
- Duş başlıklarını, suyu daha çok ve hızlı püskürten ekonomik duş başlıkları ile değiştirmek banyo yaparken su tasarrufu açısından önemlidir. 
- Su kaçıran musluklarınızı mutlaka tamir ettirmek gerekir. Saniyede bir damla boşa akıtan musluk yılda 1 ton su harcar.
- Ev veya apartmanlardaki eski su borularını tamir ettirmek veya yenileriyle değiştirmek, su kaçaklarını engellemek açısından önemlidir.
- Çamaşır makinesini tasarruflu kullanarak su kaybını azaltmak gerekir. Tek yıkamada yaklaşık 176 litre su harcayan çamaşır makinesi haftada bir kez bile fazla kullanılsa, yılda 9 ton daha fazla su harcamış olur.

Herkese bol tasarruflu günler dileriz...
Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.