Bir kredi kartının izi nasıl sürülür?

Bir kredi kartının izi nasıl sürülür?

Kredi kartı firmaları dolandırıcılık sebebiyle kartları bloke ederken, göz önüne aldıkları kriterler neler olabilir?

22 Mayıs 2013
Bir an için kendinizi Arthur Conan Doyle'ın ünlü karakteri, dedektif Sherlock Holmes'un yerine koyun ve kredi kartı dolandırıcılığı yapan bir şebekeyi çökertmek üzere görevlendirildiğinizi düşünün. Şimdiye dek hep kredi kartını kullanan kişi oldunuz, fakat bu defa da kredi kartını verenlerin yerine koyun kendinizi. Kredi kartı firmaları, kart bilgilerinin çalındığını ve bu sebeple kartın bloke edildiğini söylediğinde, bu kanıya nereden varmış olabilirler? Kredi kartı firması için ne 'anormaldir'? Bir yanlış anlaşılma yüzünden, dolandırıcılarla kart kullanıcısını karıştırmış olabilirler mi? Bir kredi kartının izine nasıl düşülür? Kredi kartının takibini yaptığımızda, bir şeylerin yanlış olduğunu sezmemizi sağlayacak olan ipuçları nelerdir?

Kart veren kuruluşlar, bu sorulara net cevaplar vermekten kaçınırlar. Fakat biraz mantık yürüterek biz bu ipuçlarının peşine düşebiliriz. Şimdi elinizde bir kart kullanıcısının tüm kredi kartı kullanım verilerinin olduğunu düşünün.

Kartla daha önce hiç alışveriş yapılmayan bir yerde alışveriş yapılması. Kredi kartını kullanan kişi daha önce hiç gitmediği bir ezcaneden ilaç alması çok anormal bir durum olmayabilir belki, fakat yine de kartın çalındığına dair ilk şüphe uyandıran aktivitelerden birisi alışılmadık yerlerde yapılan alışverişlerdir.

Bir anda aşırı alışveriş yapılması. Bazen indirimlerden faydalanmak için, bir anda bir kaç farklı marketten toplu bir alışverişe girişilebilir. Fakat, bu aktiviteyi de şüphe uyandıran bir eylem olarak görebilirsiniz. Eğer elinizdeki verilerde bir saat içinde 5 farklı süpermarketten yapılan alışverişler varsa, bunu 'normal' kabul etmeyin.

Önce çok ucuz, daha sonra çok pahalı bir şey alınması. Kart hırsızları genellikle kartı test etmek için ufak bir satın alma yaparlar. Peşinde olduğunuz dolandırıcılar da üç haneli rakamların konuştuğu bir alışverişten önce, İ-Tunes'dan bir şarkı satın alabilir. Böylesi bir şeyin yaşanması da kartın çalındığına dair şüphe uyandırıcı bir eylemdir. Bu türden bir hareket tespit ettiğiniz anda, işler ciddiye binmeye başlamış demektir.

Evden çok uzakta alışveriş yapmak. İstanbul'da yaşayan birisi, neden İzmir'den kendine buzdolabı ve çamaşır makinesi alsın ki? Bunun her ne kadar taşınmak, hediye almak, başkaları için satın almak gibi açıklamaları olsa da, bu anomaliye şüpheyle yaklaşmalısınız. Yaşanan yerden çok uzakta alışveriş yapılması, kartın bilgilerinin çalındığına dair güçlü bir veri olabilir. Böylesi bir ipucu yakaladığınızda, peşine düşün.

Seyahat harcamaları. Bir dolandırıcılık olayına karışan kişinin aklına gelecek ilke şey, bir uçağa atlayıp Karayipler'e gitmek olabilir. Burada peşine düşmeniz gereken anahtar kelime "seyahat" olmalı. Benzin, taksi, havaalanı harcamaları, araba kiralama gibi verileri de göz ardı etmeyin.

Aynı gün içinde farklı coğrafi bölgelerden alışveriş yapılması.  Kim bilir, belki de peşine düştüğünüz şebeke tahmin ettiğinizden daha büyük olabilir? Dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmış olan bu şebeke, aynı gün içinde farklı ülkelerde alışveriş yapabilir. Böylesi bir veriyi gözden kaçırmamanız gerekir.

Tüm bunların hepsi güçlü veriler olmanın yanı sıra, sıradan olaylar da olabilir. Kart veren firmalar genellikle kullanıcıyı arayarak her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol ederler. Şimdi, Sherlock Holmes kimliğinizden çıkarak tekrar günlük hayattaki kredi kartı kullanıcısı hayatınıza dönebilirsiniz. Eğer, kartı veren firma herhangi bir uyarıda bulunmadan, şüpheye düşerek kartınızı bloke ettiyse, yapabileceğiniz bir kaç şey var. Böylesi durumlar için yedek bir kredi kartı taşıyabilirsiniz. Ayrıca, kart bilgilerinizi daima yanınızda bulundurun, böylece olaya daha çabuk reaksiyon gösterebilir, firmayla hemen iletişime geçebilirsiniz. Eğer seyahat, taşınma vs gibi şeyler söz konusuysa firmayı bilgilendirebilirsiniz. Özellikle yeni evinizin adresini vermeniz önemli bir ayrıntı. 

Kartın yanlışlıkla iptal olması sinir bozucu bir durum olabilir. Ama unutmayın ki bu firmanın sizin arkanızı kolladığını gösteren iyi bir işaret.
Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.