Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) nedir?

Merhabalar, Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB internette en çok aranan kelime gruplarının başında geliyor. Ben de merak ettim, nedir bu Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) diye ? Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında yazılı kanunun 4.maddesinde açıklanan kurumun görevlerini sizin için inceledim.

18 Mayıs 2013

Koyu yazılı kanun maddelerinin altına bende kendi yorumlarımı yazdım. Umarım beğenirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın görevleri şunlardır:

 a) Bakanlıkça belirlenen Devlet gelirleri politikasını uygulamak.

Devlet politikasının ne olduğunu anlarsak Gelir İdaresi Başkanlığı'nın birincil amacını anlamanın daha kolay olacağını düşünüyorum.

Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü internet sayfasında kurumun misyonu şöyle açıklanıyor "Ekonomik kalkınmayı ve toplumsal refahın artışını sürekli kılmak için gerekli kamu kaynaklarının toplanmasında etkinliği, verimliliği ve adaleti sağlayacak gelir politikalarının oluşturulmasına yönelik temel hazırlıkları yapmaktır."

b) Mükelleflerin vergiye uyumunu kolaylaştırmak ve hizmetlerini yerine getirmek.

Vatandaşın vergi bilinci düzeyinin düşük olduğu, vergi vermekten kaçındığı araştırmalarla sabittir. Gelir İdaresi Başkanlığı vatandaşın vergi bilincini artırmak amacıyla, vergiye uyumunu kolaylaştırmak amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

Vergibilir.gov.tr sitesi bu çalışmaların ışığında doğmuş. Çocuklara vergi bilinci aşılamayı amaç edinen bir platformdur.

c) Mükellef haklarının korunması ve mükellef ile Başkanlık ilişkilerinin karşılıklı güven esasına dayanması konusunda gerekli tedbirleri almak.

Bu kanun maddesiyle korunacak haklarımızın olduğunu bilmek biz vatandaşları rahatlatıyor.

Açıkçası karşılıklı güven konusunu çok anlamadım. Milyonlarca vergi mükellefinin Gelir İdaresi Başkanlığı'nca haklarının korunacağını bilmesi mükellef için bir güven kaynağıdır ve bu güveni bir devlet kurumu sağlayabilir. Vatandaşın da kendisine hizmet vaat eden bir devlet kurumuna güvenmek işine gelir.

Esas soru işareti olan, bu kurumun milyonlarca mükellefe nasıl güveneceğidir ? Devlet vergisini vermeyen vatandaşa güvenmekten vaz mı geçecektir ? Güvenme ve güvenmeme mekanizması hangi kriterlere göre çalışacaktır ?

d) Mükellefleri vergi mevzuatından doğan hakları ve ödevleri konusunda bilgilendirmek.

Bir üst madde de haklarımız olduğundan ve bu haklarımızın Gelir İdaresi Başkanlığı'nca  korunacağından bahsetmiştik.

Aynı şekilde devlete karşı vergi yükümlülüklerimizde vardır. Bu konuda da vatandaşı bilgilendirme görevi Gelir İdaresi Başkanlığı'na verilmiştir.

Kanun maddeleri (t) harfine kadar devam ediyor ama ben maddeleri açıklamayı burada kesiyorum çünkü devam eden maddeler vatandaşı birebir ilgilendirmekten çok Gelir İdaresi Başkanlığı'nın genel işleyişini ve diğer devlet kurumlarıyla ilişkisini listeliyor.

Sonuç olarak, vergi demek halka hizmetlerin çoğalması demek, umumi hayatta ki konforumuzun artması demek, devletimizin güçlenmesi demek. Bize düşen vergi bilincini artırıcı duyuru ve haberleri takip etmek, aydınlık bir gelecek için devletimize yardımcı olmak.

Hepimize vergisini ödeyebilme imkanı bol günler diliyorum. Allah devletimize zeval vermesin.

 

 

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.