Bilinçli Tüketici olmak

Bilinçli Tüketici olmak

17 Mart 2014

Günümüzde; belki de insanlık tarihinde olmadığı kadar ağır bir yük yaşamak, geçinebilmek, hayatta kalmak; belki dünya savaşı yılları gibi dünyanın tümden çöküşte olduğu yılları yaşamıyoruz ama dünya nüfusu artmakta ve kullanılabilir kaynaklar azalmakta; dünya nüfusunun yaklaşık 5te 1'i temiz suya ulaşamamakta; bununla beraber günden güne lükse olan düşkünlüğümüz ve bizi buna yönlendiren tüketim çılgınlığımızı körükleyen pazarlama faaliyetleri ve reklamlar tam gaz devam etmekte.

İşte tam da bu ortamda, yani hepimizin tırnak içerisinde kandırılmaya en müsait olduğu zamanlarda, bilinçli tüketici olmak hiç kolay değil; insanların birbirine güveninin neredeyse sıfırlandığı, bırakın sözleri, yazılı belgelerin, imzaların bile gerekliliklerinin yerine getirilmediği bir ortamda; doğru tercihler ve satın almalar yapmak büyük bir değer taşımaktadır.

Zor kazanılan paranın tam karşılığını almak ve kullanmayacağınız bir ürüne, boş yere para vermemek için yani bilinçli tüketici olabilmeniz yapabileceğiniz bir kaç şey bulunmakta; özellikle taze ve paketli, kutulu gıdalarda; ilk akla gelen şey tabi ki son kullanma tarihlerine dikkat etmek, örneğin marketlerde daha taze olan yoğurtlar, peynirler vs. daha daha zor ulaşılan, görülen arka reyonlara konulmakta; bununla beraber diğer satın alınan ürünlerin; tazeliği, paketinin düzgün ve açılmamış olması gibi bir çok faktörü de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Elektronik gibi ürünler alırken, satın alınan yerden emin olmalı, garantiye vs. iyice dikkat edilmeli, satın alma kararı verilmeden önce titizlikle tekrar tekrar düşünülmeli ...

Tabi ki bunlar sizi birden bire bilinçli bir tükletici haline getirmeyecektir ama bu yolda adımları hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.
S
1065 gün
bilincli tuketici olmak onemli bir yere sahiptir insan hayatinda
5,00 5
0
E
1712 gün
ÇOK İYİ BİR YAZI
5,00 5
0

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.