Garanti Belgesi kullanımı

Garanti Belgesi kullanımı

17 Mart 2014

Garanti Belgesi; özellikle elektrik - elektronik eşya, buzdolabı - bulaşık makinası - televizyon gibi beyaz eşya, bunlara benzer yüksek ücretli ürünlerde kullanılan, son derece faydalı ve tüketiciden yana bir belgedir.

Ağırlıklı olarak 7 yıllık kullanım ömrü olan ürünler için; standar olarak 2 ya da 3 yıllık garantiler verilirken, ekstra ücretlerle beraber bu garanti süreleri 7 yıla kadar çıkabilmektedir. Garanti Belgesi diye adlandırdığımız belge ise; bu garanti süresinin ne zaman başladığını gösteren, satın alınan yer tarafından hazırlanan  ve buranın mührünü ve satın alındığı tarihi taşıyan, fiş işe birlikte geçerlilik kazanan bir belgedir.

Garanti Belgesi eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlanmış ve alışveriş fişi ya da fatura ile beraber kullanılmışsa, yasal olarak geçerliliği ve bağlılığı vardır, satın alınan yer, bu garanti belgesinin gereğine yerine getirmek zorundadır. (Kullanıcı hatası gibi durumlar haricinde)

Bunun için satın alım işlemi yapıldığında Garanti Belgesi, satın alınan yer tarafından onaylatılmalı, tercihen fatura veya fişe zımbalanarak titizlikle saklanmalı ve ters bir durum ortaya çıktığında ise garanti belgesi, yetkili teknik servis veya satın alınan yere götürelerek gerekli işlem başlatılabilir; bu işlem çerçevesinde ilk olarak arızanın giderilmesi gündeme gelecektir eğer bu gerçekleşmezse aynı veya daha yüksek model bir ürün yerine verilmeli veya para iadesi yapılmalıdır.

Kaç lira olursa olsun, garanti daihilinde bir ürün aldığınızda, lütfen fişinizi ve garanti belgenizi saklayınız.

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.
S
1065 gün
garanti belgesi bizim icin bir guvencedir
5,00 5
0
S
1445 gün
garanti belgesi 3 tıl olan var 2 yıl olan vardır süreleri
5,00 5
0
E
1712 gün
ÇOK İYİ BİR YAZI
5,00 5
0

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.