Gayrimenkul Rehini Konusu

Gayrimenkul Rehini Konusu

20 Kasım 2013

Gayrimenkul Rehni' nin bir başka adı da ipotektir. Bizler genelde ipotek ismi ile duymuşuzdur. Rehin hakkı konusunda hak sahibine ilişkin bir alacak yerine getirilmediği müddetçe hesaplanan ve rehnedilen malı alıp paraya çevirterek hareket edilmesidir. Bundan alacağını tahsil etmek için hak ve yetkisini veren kişi de denilmektedir.

Rehinde kelimesinin genel anlamı, rehin alan kişi bakımından rehin verilen mal adına icra yoluyla paraya çevirtme yollarına baş vurarak satış yapılan parasından alacağını öncelikle tam anlamı ile temin etme imkanına sahip olmaktadırlar. Rehin denildiği zaman bir eşya üzerinde kurulduğu zamanlarda aynı durum karşısında rehin eşya veya bunun dışında bir alacak üzerinde de kurulabilir iken rehin hakkı eşyanın maliki tamamını en başta olmak üzere herkese karşı ileri kullanılabilmesi hakkında sürülebildiğinden dolayı en kutsal hakkıdır diyebilirim.

Gayrimenkul Rehin hakkı, günümüze kişiye rehin konusunu anlatmak üzere mal ve hizmet adı altında da ayni hakkın sağladığı tüm yetkileri kapsayarak vermediğinden dolayı bi hassa bilindiği gibi olmasında taşınmaz rehini sahibine kullanma ve yararlanma yetkisi vermemektedir. O yüzden rehin hakkı sınırlı bir durumu yoktur. Bu hakka da sahip olmak için ncelikle asıl alacağa mağruz kalan kişi bağlı bir hak olduğu için aynı zamanda da çevik davranması gerekmektedir. O bakımdan Gayrimenkul rehni yani ipotek büyük önem taşımaktadır. Bu konuya özgü olan durumlar dahilinde asıl alacak sona erdiği zamanlarda ise bu alacağa bağlı olarak kurulan rehin de sona erdirmiş olmaktadır. O yüzden Rehnin kaderi bir hassa da alacağın kaderine bağlı kılınmaktadır.

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.