İş Bankası IBAN sorgulama nedir ?

İş Bankası IBAN sorgulama nedir ?

15 Eylül 2013

3-4 yıldır hayatımıza giren I-BAN, özellikle eft'yi günümüzde çok rahat bir hale getirerek, sadece yurt içinde değil, yurt dışı ile yapılacak para transferlerinin de rahatlamasını sağlayan bir sitem oldu. Büyük oranda uyum sağlanan sistemle beraber artık eskiden klasik olarak kullandığımız banka adı, şube adı, şube kodu, hesap no gibi bir çok fazlalık para transferinde ortadan kalktı.

Hayatımızı bu denli kolaylaştıran IBAN numarasının nasıl oluşturulduğuna gelecek olursak; IBAN numarası tüm dünyada 26 hane olan bir hesap numarası, bu 26 hanenin ilk 2 hanesi harflerden oluşuyor ki bu harfler hesabın bağlı olduğu ülkenin harfleri, örneğin ülkemizdeki hesapların hepsinin I-BAN'ı TR harfleri ile başlıyor, kalan 24 haneyi ise rakamlar oluşturuyor.Tabiyki bu kalan 24 hane sıradan rakamlar değil.

İş Bankası'nde kullanılan hesap numaraları; 4 haneli şube kodu (örneğin 1160: Başvekil Caddesi) ve 7 haneli hesap numarasından oluşan 11 rakamdan oluşan hesap numaralarıdır ki bunlar hala I-BAN ile beraber kullanılmaya devam etmektedir. I-BAN hesabınız da TR ile başladığı gibi, size ait olan hesap numarasıyla biter; yani İş Bankası'nda hesabınızı numarası ne ise I-BAN'ınızın son 11 numarası da o rakamlardan oluşur.

Bunun gibi parametreler ile I-BAN numarası tesadüfi değil, belli kriterlere göre belirlenmektedir ve bu nedenle normal 11 haneli bir hesap numarasını I-BAN'a dönüştürdüğünüzde, hep aynı dizilim ortaya çıkacaktır, bu nedenle İş Bankası İnternet Bankacılığında normal hesap numaranızından I-BAN numaranızı öğrenmeyi sağlayan bir I-BAN sorgulama opsiyonu bulunmaktadır, bu opsiyon ile siz de I-BAN hesabınızı rahatlıkla sorgulatabilirsiniz.

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.