Tüketici hakları arttı mı ?

Tüketici hakları arttı mı ?

18 Mart 2014

Tüketici hakları, bir nevi gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilebilir; hukukun ve adaletin yeterli ve adil olduğu yerlerde, hiç bir satıcı haksız yere, aldatarak, kandırarak ya da çok kaba bir tabirle tüketiciyi kazıklayarak para kazanamaz.

Yasalar, bu durumda tüketiciden yana tavır alır ve ürün bedelinin en kısa sürede tüketiciye ödenmesini, zararının tazmin edilmesini sağlar. Ülkemizde de tüketici haklarıyla ilgili yasalar, tülketici hakem heyetleri ve tüketici dernekleri bulunsa da, benim şahsim görüşüm tüketici hakları konusunda yeterli ya da istenen noktada bulunmamaktadır.

Bugün hala, çeşitli ayak yollarıyla, tüketiciye çok uzun ve okumanın neredeyse imkansız olduğu belgeler imzalanmakta, özellikle cep telefonları kullanılarak adeta dolandırıcılık boyutundaki satışlar yapılmakta ve tamamen güvensiz bir ortam olan cep telefonu üzerinden kredi kartı bilgileri vs. istenmektedir.

Tüketici sadece satın aldığı ürünlerde değil, kişisel bilgilerinin paylaşılması gibi durumlarda da güvence altında olmalı; yasal olarak kişisel bilgilerimizi paylaşma hakkı olmayan kuruluşların, bilgilerimizi 3.kişi ya da kurumlara kiraladıklarında, bu durum ortaya çıktığı takdirde, çok ciddi tazminatlar kazanabilmemiz gerekmektedir.

Normal satın alma işlemlerinde ise tüketiciler olarak, özellikle satın aldığımız ürüne ait fiş ya da faturayı, garanti ya da kullanım süresine kadar saklamalıyız; iade işlemleri de dahil olmak üzere, hiç bir işlemi fiş veya fatura olmadan yapamayız.

Satın aldığımız yer, haklarımıza saygı göstermiyor ve gereklilikleri yerine getirmiyorsa, ilk adımda tükletici hakem heyeti olmak üzere, başvuracağımız bir çok basamak bulunmaktadır.

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.
E
1713 gün
ÇOK İYİ BİR YAZI
5,00 5
0

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.